Eaton XTMC9A01TD
SKU: CS1471368MPN: XTMC9A01TDAlternate Part #: MSAA010343UPC/EAN: 04015080103431
Eaton XT IEC mini contactor






Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC mini contactor, 8.80A, 24 Vdc, 1NC, 20A, 45 mm mini, 0.5, 1, 1.5/ 2, 3, 5, 5 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Non-reversing, , Screw terminals, Full voltage non-reversing mini contactor
Attributes
| Amperage Rating | 8.80A |
| Coil Voltage | 24 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Continuous Ampere Rating | 20 A |
| Frame Size | 45 mm - mini |
| Hp Rating Max | 0.5, 1, 1.5/ 2, 3, 5, 5 hp (⅓PH @115,200,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing mini contactor |
Specifications
| SKU | CS1471368 |
|---|---|
| MPN | XTMC9A01TD |
| Alternate Part # | MSAA010343 |
| UPC/EAN | 04015080103431 |




