Eaton XTCF020B00F
SKU: CS5008123MPN: XTCF020B00FUPC/EAN: 04015082769703
Eaton XT IEC contactor
Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 20A, 230 Vac, 50 Hz, 0NO-0NC, 20A, Frame B, 45 mm, 50 Hz, 1, ⅔, 3, 10, 10 hp (⅓PH @115, 230/200, 230, 460, 575 V), Four-pole, Non-reversing, , Screw terminals, FVNR
Attributes
| Amperage Rating | 20A |
| Coil Voltage | 230 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 0 NO, 0 NC |
| Continuous Ampere Rating | 20 A |
| Frequency Rating | 50 Hz |