Eaton XTCE025C10C
SKU: CS5007865MPN: XTCE025C10CAlternate Part #: MSAA277135UPC/EAN: 04015082771355
Eaton XT IEC contactor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC contactor, 25A, 412 Vac 50 Hz, 480 Vac 60 Hz, 1NO, 25A, Frame C, 45 mm, 50-60 Hz, 2, 3, 5/ 7.5, 10, 15, 20 hp (⅓PH @115, 200, 230/200, 230, 460, 575 V), Three-pole, Screw terminals, Full voltage non-reversing contactor
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil Voltage | 412-480 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Continuous Ampere Rating | 25 A |
| Frame Size | 45 mm |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Hp Rating Max | 2, 3, 5/ 7.5, 10, 15, 20 hp (⅓PH @115,200,230/200,230,460,575 V) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Operation | Non-reversing |
| Series | XT IEC |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing contactor |
Specifications
| SKU | CS5007865 |
|---|---|
| MPN | XTCE025C10C |
| Alternate Part # | MSAA277135 |
| UPC/EAN | 04015082771355 |






