Eaton XTAE015B01W3EP05
SKU: CS4999513MPN: XTAE015B01W3EP05UPC/EAN: 786685049823
Eaton XT IEC electronic motor starter
Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,15 A,42 V 50 Hz, 48 V 60 Hz,1NC,B frame,45 mm,0.1-0.5 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 42 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |