Eaton XTAE025C01W3EP05
SKU: CS5001079MPN: XTAE025C01W3EP05Alternate Part #: 3-2369-286AUPC/EAN: 786685168616
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,25 A,42 V 50 Hz, 48 V 60 Hz,1NC,C frame,45 mm,0.1-0.5 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 25A |
| Coil | 42 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | C |
| Frame Size | 45 mm |