Eaton XTAE012B10W3EP05
SKU: CS4999133MPN: XTAE012B10W3EP05UPC/EAN: 786685045627
Eaton XT IEC electronic motor starter





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,42 V 50 Hz, 48 V 60 Hz,1NO,B frame,45 mm,0.1-0.5 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 42 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NO |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 0.1-0.5 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4999133 |
|---|---|
| MPN | XTAE012B10W3EP05 |
| UPC/EAN | 786685045627 |


