Eaton XTAE015B01N3E008
SKU: CS4999368MPN: XTAE015B01N3E008UPC/EAN: 786685049052
Eaton XT IEC electronic motor starter
Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,15 A,400 V 50 Hz,1NC,B frame,45 mm,1.6-8 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 400 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |