Eaton XTAE012B01N3E008
SKU: CS4998607MPN: XTAE012B01N3E008UPC/EAN: 786685040653
Eaton XT IEC electronic motor starter




Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,400 V 50 Hz,1NC,B frame,45 mm,1.6-8 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 400 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 1.6-8 A C396 |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4998607 |
|---|---|
| MPN | XTAE012B01N3E008 |
| UPC/EAN | 786685040653 |

