Eaton XTAE015B01F012
SKU: CS4999293MPN: XTAE015B01F012Alternate Part #: 3-1802-1604AUPC/EAN: 782116845484
Eaton XT IEC electronic motor starter




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,15 A,230 V 50 Hz,1NC,B frame,45 mm,9-12 A,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 15A |
| Coil | 230 Vac, 50 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |
| Overload Range | 9-12 A |
| Terminals | Screw terminals |
| Type | Full voltage non-reversing IEC starter |
Specifications
| SKU | CS4999293 |
|---|---|
| MPN | XTAE015B01F012 |
| Alternate Part # | 3-1802-1604A |
| UPC/EAN | 782116845484 |
