Eaton XTAE012B01W3E008
SKU: CS4998755MPN: XTAE012B01W3E008Alternate Part #: 3-2235-1994AUPC/EAN: 786685041452
Product Details
Eaton XT IEC electronic motor starter,Full voltage non-reversing IEC starter,12 A,42 V 50 Hz, 48 V 60 Hz,1NC,B frame,45 mm,1.6-8 A C396,Screw terminals
Attributes
| Amperage Rating | 12A |
| Coil | 42 Vac, 50/60 Hz |
| Contact Configuration | 1 NC |
| Frame | B |
| Frame Size | 45 mm |