Eaton V48M28T45CUS64X
SKU: CS4995431MPN: V48M28T45CUS64XAlternate Part #: V45CNV031UPC/EAN: 786680247507
Eaton General purpose ventilated transformer

$53,118.47
UnitAvailable on backorder
Product Details
45 KVA TENV XFMR 3PH 480-208Y/120, 150C Rise, 316 SS NEMA 4X Enclosure, Copper windings, 943NV, 280B
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Frame | 943NV |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 477 °C |
| Kva Rating | 45 kVA |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | 316SS NEMA 4X Enclosure |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | 280B |
Specifications
| SKU | CS4995431 |
|---|---|
| MPN | V48M28T45CUS64X |
| Alternate Part # | V45CNV031 |
| UPC/EAN | 786680247507 |



