Eaton V48M28T30CUN12
SKU: CS4995375MPN: V48M28T30CUN12Alternate Part #: V30CNV061UPC/EAN: 786680249006
Eaton General purpose ventilated transformer







$15,056.97
UnitAvailable on backorder
Product Details
30 kVA TENV Xfmr 3 PH 480-208Y/120 150C Rise, Copper, NEMA 12
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Efficiency | Exempt |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Frame | 942NV |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 393 °C |
| Kva Rating | 30 kVA |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | NEMA 12 |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | 280B |
Specifications
| SKU | CS4995375 |
|---|---|
| MPN | V48M28T30CUN12 |
| Alternate Part # | V30CNV061 |
| UPC/EAN | 786680249006 |


