Eaton V48M28T15CUS64X
SKU: CS4995320MPN: V48M28T15CUS64XAlternate Part #: V15CNV031UPC/EAN: 786680248474
Eaton General purpose ventilated transformer







$19,886.40
UnitAvailable on backorder
Product Details
15 kVA TENV Xfmr 3 PH 480-208Y/120 150C Rise, Copper, 316 SS NEMA 4X
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Efficiency | Exempt |
| Enclosure | 316 stainless steel NEMA 4X |
| Frame | 940NV |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 510 °C |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | 316 SS NEMA 4X |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | 280B |
Specifications
| SKU | CS4995320 |
|---|---|
| MPN | V48M28T15CUS64X |
| Alternate Part # | V15CNV031 |
| UPC/EAN | 786680248474 |



