Eaton T38R11S1516
SKU: CS4992398MPN: T38R11S1516Alternate Part #: T15E103UPC/EAN: 786680208867
Eaton General purpose ventilated transformer

$2,910.90
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, DS-3 (1-phase), PV 380V, Taps: 1 at +5%/2 at -5%, SV 120/240V, 150°C rise, 15 kVA, 16
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Frame | 816 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 380 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry type distribution ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Weathershield | WS11 |
| Wiring Connection | 262Y |
Specifications
| SKU | CS4992398 |
|---|---|
| MPN | T38R11S1516 |
| Alternate Part # | T15E103 |
| UPC/EAN | 786680208867 |


