Eaton T48R11S1516
SKU: CS4992580MPN: T48R11S1516Alternate Part #: T15E021UPC/EAN: 786680209543
Eaton General purpose ventilated transformer

$2,574.86
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General purpose ventilated transformer, DS-3 (1-phase), PV 480V, Taps: 1 at +5%/2 at -5%, SV 120/240V, 150°C rise, 15 kVA, 16
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Frame | 816 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Dry Type Distribution Transformer |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Weathershield | WS11 |
Specifications
| SKU | CS4992580 |
|---|---|
| MPN | T48R11S1516 |
| Alternate Part # | T15E021 |
| UPC/EAN | 786680209543 |


