Eaton MMX12AA2D4F0-0
SKU: CS4897688MPN: MMX12AA2D4F0-0UPC/EAN: 786685268507
Eaton M-Max Series sensorless vector adjustable frequency drive





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton M-MAX 1P 230V IN / 3P 230V OUT, 2.4A, 0.5HP, FS1, W EMC
Attributes
| Frame Size | 1 |
| Horsepower | 0.50 hp |
| Input Current | 5.7 A |
| Output Current Max | 2.4 A |
| Phase | Single-phase in, three-phase out |
| Rating | IP20 |
| Special Features | AA software design series, EMC filter |
| Type | Full version |
| Voltage Rating | 200-240 V, 230 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4897688 |
|---|---|
| MPN | MMX12AA2D4F0-0 |
| UPC/EAN | 786685268507 |

