Eaton MMX11AA2D8N0-0
SKU: CS4897684MPN: MMX11AA2D8N0-0UPC/EAN: 786685268460
Eaton M-Max Series sensorless vector adjustable frequency drive





Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton M-Max Series Adjustable Frequency AC Drives Basic Controller, Full version, AA software design series, FS2 frame, 100-120V, 230V, IP20 enclosure rating, 0.75 hp, 2.8A output, 12.4A input, Single-phase in, three-phase out
Attributes
| Frame Size | 2 |
| Horsepower | 0.75 hp |
| Input Current | 12.4 A |
| Output Current Max | 2.8 A |
| Phase | Single-phase in, three-phase out |
| Rating | IP20 |
| Special Features | AA software design series |
| Type | Full version |
| Voltage Rating | 100-120 V, 230 V |
| Voltage Rating Uom | CEL |
Specifications
| SKU | CS4897684 |
|---|---|
| MPN | MMX11AA2D8N0-0 |
| UPC/EAN | 786685268460 |


