Eaton HKD3350VH09
SKU: CS4882091MPN: HKD3350VH09UPC/EAN: 786679071076
Attributes
| Amperage Rating | 350 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Class | Naval |
| Frame | K |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 480 Vac 100 kAIC at 240 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Shunt Trip | 208-380 Vac or 110-127 vdc same side with left pigtail shunt |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |