Eaton HKD3400VWH09
SKU: CS4882138MPN: HKD3400VWH09UPC/EAN: 786679079294
Attributes
| Amperage Rating | 400 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Class | Naval |
| Frame | K |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 240 Vac 65 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Shunt Trip | 12-24 Vac/dc rear with left pigtail shunt |
| Terminals | Without terminals |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |