Eaton HKD3150CVH09
SKU: CS4882038MPN: HKD3150CVH09UPC/EAN: 786679094228
Eaton Series C complete molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Attributes
| Amperage Rating | 150 A |
| Calibration | 50°C |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Class | Naval |
| Frame | K |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 240 Vac 65 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Series | Series C |
| Special Features | Naval label |
| Terminal Material | Copper |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac, 250 Vdc |