Eaton GMCP050K2C
SKU: CS4880196MPN: GMCP050K2CAlternate Part #: 4D12155G15UPC/EAN: 786679153895
Eaton Series C motor protection circuit breaker





$1,236.92
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C motor circuit protector, G-frame, GMCP, Magnetic only trip type, 250-500A trip rating, Three-pole, 50A, 480 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, Copper, Line and load, Motor protection, NEMA size 2 starter
Attributes
| Amperage Rating | 50 A |
| Circuit Breaker Type | GMCP |
| Class | Motor protection |
| Frame | G |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac |
| Magnetic Trip Range | 250-500A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Special Features | NEMA size 2 starter |
| Starter Size | NEMA size 2 |
| Terminal Material | Copper |
| Terminals | Line and load |
| Trip Rating | 250-500 A |
| Trip Type | Magnetic only |
| Type | Series C, G-frame Motor Circuit Protector |
| Voltage Rating | 480 Vac |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4880196 |
|---|---|
| MPN | GMCP050K2C |
| Alternate Part # | 4D12155G15 |
| UPC/EAN | 786679153895 |




