Eaton GMCP003A0C
SKU: CS4880187MPN: GMCP003A0CAlternate Part #: 4D12155G11UPC/EAN: 786679153802
Eaton Series C motor protection circuit breaker





$956.39
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series C motor circuit protector, G-frame, GMCP, Magnetic only trip type, 15-30A trip rating, Three-pole, 3A, 480 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, Copper, Line and load, Motor protection, NEMA size 0 starter
Attributes
| Amperage Rating | 3 A |
| Circuit Breaker Type | GMCP |
| Class | Motor protection |
| Frame | G |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac |
| Magnetic Trip Range | 15-30A |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Special Features | NEMA size 0 starter |
| Starter Size | NEMA size 0 |
| Terminal Material | Copper |
| Terminals | Line and load |
| Trip Rating | 15-30 A |
| Trip Type | Magnetic only |
| Type | Series C, G-frame Motor Circuit Protector |
| Voltage Rating | 480 Vac |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4880187 |
|---|---|
| MPN | GMCP003A0C |
| Alternate Part # | 4D12155G11 |
| UPC/EAN | 786679153802 |




