Eaton JGMPS160GA5
SKU: CS4891878MPN: JGMPS160GA5UPC/EAN: 786685925424
Eaton Series G motor protection circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Series G motor protection circuit breaker, JG-frame, JG, Complete breaker, Fixed thermal, fixed magnetic trip type, Three-pole, 160A, 600 Vac, 35 kAIC at 480 Vac, Line and load, Motor protection, 1A-1B
Attributes
| Amperage Rating | 160 A |
| Auxiliary Switch | 1A-1B |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | JG |
| Class | Motor protection |
| Frame | JG |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Terminals | Line and load |
| Trip Type | Fixed thermal, fixed magnetic |
| Voltage Rating | 600 Vac |