Eaton E53KAL34A2E
SKU: CS4872467MPN: E53KAL34A2EUPC/EAN: 782113887760
Eaton E53 tubular capacitive proximity sensor

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton E53 tubular capacitive proximity sensor, Smooth Body 1.38 in range, Straight, 34 mm, Unshielded, Output ON, 2-wire, 6.6 ft, 300 mA Solid State Output, PVC, 2-wire AC, NO, 20-250V
Attributes
| Actuator Function | Unshielded |
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Contact Configuration | 2-wire AC, NO |
| Contact Rating | 300 mA Solid State Output |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 2, NEMA 3, NEMA 3S, NEMA 4, NEMA 12, NEMA 13, IP65 |
| Input Voltage | 20-250 V |
| Led Indicator | Output ON Output |
| Maximum Ac Current | 300 mA |
| Number Of Wires | 2 |
| Operating Temperature Max | 158 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | -13 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Series | E53 |
| Type | Smooth Body Capacitive Proximity Sensor |
Specifications
| SKU | CS4872467 |
|---|---|
| MPN | E53KAL34A2E |
| UPC/EAN | 782113887760 |











