Eaton E53KAL30A2SA
SKU: CS3602917MPN: E53KAL30A2SAUPC/EAN: 782114012901
Eaton E53 tubular capacitive proximity sensor
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton E53 tubular capacitive proximity sensor, Threaded, Straight, 30 mm, Shielded, Output ON, Dual key micro, 300 mA Solid State Output, 3 pin, 2-wire AC, NO, 20-250V
Attributes
| Actuator Function | Shielded |
| Connection | Dual key micro |
| Contact Configuration | 2-wire AC, NO |
| Contact Rating | 300 mA Solid State Output |
| Enclosure Material | Mounting nuts POM Nylon PA66 |
| Environmental Rating | NEMA 1, NEMA 2, NEMA 3, NEMA 3S, NEMA 4, NEMA 12, NEMA 13, IP65 |
| Input Voltage | 20-250 V |
| Led Indicator | Output ON Output |
| Maximum Ac Current | 300 mA |