Eaton DS7-342SX016N0-N
SKU: CS2236946MPN: DS7-342SX016N0-NAlternate Part #: DS7342SX016N0-NUPC/EAN: 786685457680
Eaton DS7 soft start controller




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton DS7 soft start controller, 21 second ramp, one start per hour, 300% current limit at 40°C, 15.2 A, 5 hp at 200 V, 5 hp at 230 V, 10 hp at 480 V, HFD3035 max breaker, 25 A Class RK5 max fuse
Attributes
| Amperage Rating | 15.20A |
| Circuit Breaker Type | HFD3035 |
| Fuse Size | 25 A class RK5 max |
| Rating | 5 hp at 200 V, 5 hp at 230 V, 10 hp at 480 V |
| Type | 21 second ramp, one start per hour, 300% current limit at 40°C |
Specifications
| SKU | CS2236946 |
|---|---|
| MPN | DS7-342SX016N0-N |
| Alternate Part # | DS7342SX016N0-N |
| UPC/EAN | 786685457680 |

