Eaton DS7-342SX004N0-N
SKU: CS4852210MPN: DS7-342SX004N0-NAlternate Part #: DS7342SX004N0-NUPC/EAN: 786685457642
Eaton DS7 soft start controller




Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton DS7 soft start controller, 17 second ramp, one start per hour, 300% current limit at 40°C, 3.7 A, 5 hp at 200 V, 0.75 hp at 230 V, 2 hp at 480 V, HFD3015 max breaker, 15 A Class RK5 max fuse
Attributes
| Amperage Rating | 3.70A |
| Circuit Breaker Type | HFD3015 |
| Fuse Size | 15 A class RK5 max |
| Rating | 5 hp at 200 V, 0.75 hp at 230 V, 2 hp at 480 V |
| Type | 17 second ramp, one start per hour, 300% current limit at 40°C |
Specifications
| SKU | CS4852210 |
|---|---|
| MPN | DS7-342SX004N0-N |
| Alternate Part # | DS7342SX004N0-N |
| UPC/EAN | 786685457642 |


