Eaton C25DNF340BC
SKU: CS4844837MPN: C25DNF340BCAlternate Part #: E1C25DNF340BCUPC/EAN: 782116311613
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor, Quick, 40A, 208-240 Vac at 50/60 Hz, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- and three-pole, Contactor, Three-pole, Global ratings, Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Coil | 208-240 Vac, 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 40 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Resistive Load | 50 A |
| Terminals | Box lugs (posidrive setscrew) and quick connect terminals (side-by-side) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS4844837 |
|---|---|
| MPN | C25DNF340BC |
| Alternate Part # | E1C25DNF340BC |
| UPC/EAN | 782116311613 |



