Eaton BAB2060S1
SKU: CS4833218MPN: BAB2060S1Alternate Part #: 8698C25G29UPC/EAN: 786679377185
Eaton BAB thermal magnetic circuit breaker





$677.92
UnitAvailable on backorder
Product Details
Quicklag Industrial Thermal-Magnetic Circuit Breaker, Two-pole, 24,48V/dc shunt trip, 60A, 10 kAIC, 120/240V, Non-Interchangeable
Attributes
| Amperage Rating | 60 A |
| Circuit Breaker Type | BAB |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Mounting Method | Bolt-on |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Quantity | 7.0000 |
| Special Features | 24,48V/dc shunt trip |
| Trip Type | Non-Interchangeable |
| Type | Thermal magnetic circuit breakers |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS4833218 |
|---|---|
| MPN | BAB2060S1 |
| Alternate Part # | 8698C25G29 |
| UPC/EAN | 786679377185 |











