Eaton BAB2080S1
SKU: CS4833229MPN: BAB2080S1Alternate Part #: 8698C25G31UPC/EAN: 786679377345
Eaton BAB thermal magnetic circuit breaker





$1,003.72
UnitAvailable on backorder
Product Details
Quicklag Industrial Thermal-Magnetic Circuit Breaker, Two-pole, 24,48V/dc shunt trip, 80A, 10 kAIC, 120/240V, Non-Interchangeable
Attributes
| Amperage Rating | 80 A |
| Circuit Breaker Type | BAB |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Mounting Method | Bolt-on |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Quantity | 7.0000 |
| Special Features | 24,48V/dc shunt trip |
| Trip Type | Non-Interchangeable |
| Type | Thermal magnetic circuit breakers |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4833229 |
|---|---|
| MPN | BAB2080S1 |
| Alternate Part # | 8698C25G31 |
| UPC/EAN | 786679377345 |











