Eaton BAB1015S1
SKU: CS4833082MPN: BAB1015S1Alternate Part #: 8698C25G05UPC/EAN: 786679368206
Eaton BAB thermal magnetic circuit breaker





$568.90
UnitAvailable on backorder
Product Details
Quicklag Industrial Thermal-Magnetic Circuit Breaker, Single-pole, 24,48V/dc shunt trip, 15A, 10 kAIC, 120/240V, Non-Interchangeable
Attributes
| Amperage Rating | 15 A |
| Circuit Breaker Type | BAB |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Mounting Method | Bolt-on |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Quantity | 7.0000 |
| Special Features | 24,48V/dc shunt trip |
| Trip Type | Non-Interchangeable |
| Type | Quicklag industrial thermal-magnetic circuit breaker |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4833082 |
|---|---|
| MPN | BAB1015S1 |
| Alternate Part # | 8698C25G05 |
| UPC/EAN | 786679368206 |










