Eaton AN13KN0TD5G100
SKU: CS4829461MPN: AN13KN0TD5G100Alternate Part #: 3-2804-320AUPC/EAN: 786685629667
Eaton space-saving NEMA motor control starter
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Space-Saving NEMA Starter, Full voltage non-reversing, XTOE electronic overload relay, NEMA Size 3 open enclosure - 90 A, Horizontal mounting, 24 Vdc coil voltage, C440 ground fault feature set - 20–100 A
Attributes
| Amperage Rating | 90 A |
| Circuit Protection | Ground fault |
| Coil Voltage | 24 Vdc |