Eaton AN13BN0TD5E020
SKU: CS4829340MPN: AN13BN0TD5E020Alternate Part #: 3-2590-1166AUPC/EAN: 786685628424
Eaton space-saving NEMA motor control starter
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Space-Saving NEMA Starter, Full voltage non-reversing, XTOE electronic overload relay, NEMA Size 0 open enclosure - 18 A, Horizontal mounting, 24 Vdc coil voltage, C440 standard feature set - 4–20 A
Attributes
| Amperage Rating | 18 A |
| Coil Voltage | 24 Vdc |