Johnson Controls VA-7150-1001
ACTUATOR 24 VAC; LB; INCREMENTAL CNTL
Product Details
Features
- 90 lb Force Output in a Compact Unit:Covers a wide range of applications with one actuator
- Durable Construction: Provides a longer cycle life
- Unique Yoke Design: Easy field mounting to valves reduces installation and stroke adjustment time
- Selectable Direct/Reverse Action: Eases setup and installation
Specifications
- Power Requirements: 24 VAC (20 to 30 VAC), 50/60 Hz 2.7 VA nominal
- Input Signal: Incremental: 24 VAC, 50/60 Hz; Proportional: 0 to 10 VDC
- Input Signal Adjustments (Proportional): Input Signal: 0 to 10, 0 to 5, 5 to 10 VDC (jumper selectable); Action: Drive up (DA) or drive down (RA) on signal increase (jumper selectable) ;Factory Setting: Calibrated 1 to 9 +/- 0.5 VDC for 0 to 10 VDC controller operation, Direct Acting (DA), 5/16 in. (8 mm) stroke for VT series valve
- Input Impedance (Proportional) : 100k ohms
- Mechanical Output: 90 lb force (400N) minimum
- Stroke Range: 25/32 in. (20 mm) maximum
- Nominal Stroke Timing: 60 Hz: 70 seconds 5/16 in. (8 mm) stroke,110 seconds ½ in. (13 mm) stroke,165 seconds ¾ in. (19 mm) stroke, 50 Hz: 85 seconds 5/16 in. (8 mm) stroke, 135 seconds ½ in. (13 mm) stroke, 200 seconds ¾ in. (19 mm) stroke
- Electrical Connections:Screw Terminals for 16 AWG Maximum
- Mechanical Connections: ¼-28 UNF-2B thread for valve stem connection
- Enclosure: NEMA 2, IP42
- Ambient Operating Conditions: 0 to 140F (-18 to 60C), 10 to 90% RH, non-condensing, 86F (30C) maximum dew point
- Dimensions: 3.84” diameter x 6.06” high (98 x 154 mm)