Square D LHL36250
SKU: CS880380MPN: LHL36250
Circuit Breaker 250A 3P 600VAC LHL
Contact us for pricing and availability
Product Details
Molded Case Circuit Breaker 250 A Amps AC Voltage Rating 600V AC Max AIR Rating 65kA at 240V AC For Use With - Series LHL High Amp Trip Setting 2 500 A Low Amp Trip Setting 1 250 A Circuit Breaker Type High Interrupting Capacity Number of Poles 3 DC Voltage Rating 250V DC Terminal Connection Line/Load Lug Trip Type Thermal Magnetic Phase Three Instantaneous Trip Instantaneous Phase Connection ABC Frame Size 400A/LA Circuit Breaker Mounting Style Free Standing Height 11.0 in