Square D JGL36150
SKU: CS1664112MPN: JGL36150
Circuit Breaker 150A 3P 600VAC JG
Unit
2 Units Available at Factory - Ships Same/Next Business Day
remove
add
Product Details
Molded Case Circuit Breaker 150 A Amps AC Voltage Rating 600V AC Max AIR Rating 25kA at 240V AC For Use With I Line Panelboards Series JG High Amp Trip Setting 1 500 A Low Amp Trip Setting 750 A Circuit Breaker Type Standard Number of Poles 3 DC Voltage Rating 500V DC Terminal Connection Line/Load Lug Trip Type Thermal Magnetic Phase Three Instantaneous Trip Instantaneous Phase Connection ABC Frame Size 250A/JG Circuit Breaker Mounting Style Free Standing Height 7.52 in