Turck BI1.5-EG08-AN7X-H1341
SKU: CS638652MPN: BI1.5-EG08-AN7X-H1341Alternate Part #: 4602361UPC/EAN: 4047101660821
4602361 - FERRITE, BARREL, DC, CON. M12
UnitAvailable on backorder
Product Details
Inductive Sensor
- Threaded barrel, M8 x 1
- Stainless steel, 1.4427 SO
- DC 3-wire, 10…30 VDC
- NO contact, NPN output
- TTL compatible
- M12 x 1 male connector
Attributes
| Ambient Temperature | -25…+70 °C |
| Construction Size | M8 x 1 |
| Customs Tariff Number | 85365019900.0000 |
| Design | Threaded barrel |
| Ecl Ss Code V5 1 4 | 27270101 -/- Inductive proximity switch |
| Electrical Connection | Connector, M12 × 1 |
| Housing Material | Stainless steel, 1.4427 SO |
| Mounting | Flush |
| Operating Voltage | 10…30 VDC |
| Output Function | NO contact, NPN |
| Protection Class | IP67 |
| Rated Switching Distance | 1.5 mm |
| Switching Frequency | 3.0 kHz |