ACI A/AN-SP-NIST
SKU: CS6291620MPN: A/AN-SP-NISTAlternate Part #: CONFIGNIST109
10,000 Ohm Thermistor (Type III), Wall Plate, Stainless Steel, NIST Cert

Contact us for pricing and availability
Product Details
10,000 Ohm Thermistor (Type III), Wall Plate, Stainless Steel, NIST Cert
Product Configuration
| NIST | 3 Point NIST |
|---|---|
| Sensor | AN (10K Ω, Type III) |
| Override | None |
| Enclosure | Stainless Steel |
Product Family Specifications
| Stability | Sensor Dependent; Contact ACI for more information on sensor in question |
|---|---|
| Sensor Type | Thermistor |
| Number Wires | Two (Non-Polarity Sensitive) |
| Sensor Curve | Non-Linear, NTC (Negative Temperature Coefficient) |
| Plate Material | A/XX-SP Series: 430 Stainless Steel (Brushed Stainless Steel Finish) A/XX-AP Series: Aluminum (Smooth Satin Finish, Clear Anodized) |
| Product Weight | A/XX-SP Series: 0.14 lbs. (63.5g) A/XX-AP Series: 0.08 lbs. (36.29g) |
| Agency Approvals | CE, RoHS2, WEEE |
| Conductor Material | Silver Plated Copper |
| Product Dimensions | 4.50” (114.3mm) x 2.78” (70.6mm) x 0.187” (4.76mm) |
| Number Sensing Points | One |
| Operating Humidity Range | 10 to 95% RH, non-condensing |
| Storage Temperature Range | -40 to 71°C (-40 to 160°F) |
| Power Dissipation Constant | 3 mW/°C A/1.8K Series: 1 mW/°C A/10K-E1 Series: 2 mW/°C |
| Operating Temperature Range | -40 to 71°C (-40 to160°F) |
| Accuracy 0-70ºC (32-158ºF) | +/-0.2°C (+/-0.36°F) A/10K-E1 Series: +/- 0.3°C (+/-0.54°F) A/1.8K Series: +/- 0.5°C @ 25°C (77°F) and (+/-1.0°C) (+/-1.8°F) |
| Lead Length | Conductor Size | 14” (35.56cm) | 22 AWG (0.65mm) |
| Response Time (63% Step Change) | 15 Seconds nominal |
| Lead Wire Insulation | Wire Rating | Etched Teflon (PTFE) Colored Leads | MIL-W-16878/4 (Type E) |
| Foam Pad Material | Flammability Rating | Cross-Linked Polyethylene | FMVSS-302 |
Specifications
| SKU | CS6291620 |
|---|---|
| MPN | A/AN-SP-NIST |
| Alternate Part # | CONFIGNIST109 |



