ACI A/CP-SP-OR
SKU: CS6286302MPN: A/CP-SP-ORAlternate Part #: 122253
10,000 Ohm Thermistor (Type II), Wall Plate, Stainless Steel Override




Contact us for pricing and availability
Product Details
10,000 Ohm Thermistor (Type II), Wall Plate, Stainless Steel Override
Product Configuration
| Sensor | CP (10K Ω, Type II) |
|---|---|
| Override | Override: Short Sensor |
| Enclosure | Stainless Steel |
| Communication Jack (Temperature) | None |
Product Family Specifications
| Stability | Sensor Dependent; Contact ACI for more information on sensor in question |
|---|---|
| Sensor Type | Thermistor |
| Number Wires | Two (Non-Polarity Sensitive) |
| Sensor Curve | Non-Linear, NTC (Negative Temperature Coefficient) |
| Plate Material | A/XX-SP Series: 430 Stainless Steel (Brushed Stainless Steel Finish) A/XX-AP Series: Aluminum (Smooth Satin Finish, Clear Anodized) |
| Product Weight | A/XX-SP Series: 0.14 lbs. (63.5g) A/XX-AP Series: 0.08 lbs. (36.29g) |
| Agency Approvals | CE, RoHS2, WEEE |
| Conductor Material | Silver Plated Copper |
| Product Dimensions | 4.50” (114.3mm) x 2.78” (70.6mm) x 0.187” (4.76mm) |
| Number Sensing Points | One |
| Operating Humidity Range | 10 to 95% RH, non-condensing |
| Storage Temperature Range | -40 to 71°C (-40 to 160°F) |
| Power Dissipation Constant | 3 mW/°C A/1.8K Series: 1 mW/°C A/10K-E1 Series: 2 mW/°C |
| Operating Temperature Range | -40 to 71°C (-40 to160°F) |
| Accuracy 0-70ºC (32-158ºF) | +/-0.2°C (+/-0.36°F) A/10K-E1 Series: +/- 0.3°C (+/-0.54°F) A/1.8K Series: +/- 0.5°C @ 25°C (77°F) and (+/-1.0°C) (+/-1.8°F) |
| Lead Length | Conductor Size | 14” (35.56cm) | 22 AWG (0.65mm) |
| Response Time (63% Step Change) | 15 Seconds nominal |
| Lead Wire Insulation | Wire Rating | Etched Teflon (PTFE) Colored Leads | MIL-W-16878/4 (Type E) |
| Foam Pad Material | Flammability Rating | Cross-Linked Polyethylene | FMVSS-302 |
Specifications
| SKU | CS6286302 |
|---|---|
| MPN | A/CP-SP-OR |
| Alternate Part # | 122253 |


