ACI A/AN-INW-2.5"-GD-NIST
SKU: CS6290450MPN: A/AN-INW-2.5"-GD-NISTAlternate Part #: 148316
10,000 Ohm Thermistor (Type III), Immersion, No Well, 2.5”, Galvanized Enclosure, NIST Cert
Contact us for pricing and availability
Product Details
Product Configuration
NIST 3 Point NIST
Length 2.5”
Sensor AN (10K Ω, Type III)
Enclosure Galvanized
Product Family Specifications
Sensor Type Thermistor
Number Wires Two (Non-Polarity Sensitive)
Sensor Curve Non-Linear, NTC (Negative Temperature Coefficient)
Probe Diameter 0.250” (6.35mm)
Probe Material 304 Stainless Steel
Sensor Threads ½” NPS (National Pipe Straight) Male Thread
Agency Approvals CE, UKCA, RoHS2, WEEE
Conductor Material Silver Plated Copper
Number Sensing Points One
Operating Humidity Range 10 to 95% RH, non-condensing
Storage Temperature Range -40 to 85ºC (-40 to 185ºF)
Power Dissipation Constant 3 mW/ºC A/1.8K Series: 1 mW/ºC A/10K-E1 Series: 2 mW/ºC
Operating Temperature Range -40 to 150ºC (-40 to 302ºF)
Lead Length | Conductor Size 14” (35.6 cm) | 22 AWG (0.65mm)
Response Time (63% Step Change) 10 Seconds nominal
Lead Wire Insulation | Wire Rating Etched Teflon (PTFE) Colored Leads | Mil Spec 16878/4 Type E)
Thermowell Material | Bore Diameter 304 Series Stainless Steel | 0.260”