ACI A/100KS-R2
SKU: CS6289146MPN: A/100KS-R2Alternate Part #: 144143
100,000 Ohm Thermistor, Room (R2)
Contact us for pricing and availability
Product Details
Product Configuration
| Sensor | 100KS (100,000 Ω) |
|---|---|
| Enclosure | Room (R2) |
| Configuration | Room |
Product Family Specifications
| Stability | Sensor Dependent; Contact ACI for more information on specific sensor |
|---|---|
| Sensor Type | Thermistor |
| Sensor Curve | Non-Linear, NTC (Negative Temperature Coefficient) |
| Set Point Tolerance | +/- 10% of Range |
| LCD Display Accuracy | +/- 2°F or +/- 2°C @ 71°F (21.5°C) Typical |
| Connections | Wire Size | Screw Terminal Blocks | 16 (1.31 mm) to 26 (0.129 mm) AWG |
| Operating Humidity Range | 10 to 95%RH, non-condensing |
| LCD Display Supply Voltage | \< 4 mA / 0.12 VA |
| Power Dissipation Constant | 3 mW/°C A/1.8K Series: 1 mW/°C A/10K-E1 Series: 2 mW/°C |
| LCD Display Life Expectancy | 50,000 Hours Minimum |
| Operating Temperature Range | 1.5 to 50°C (35 to 122°F) |
| Terminal Block Torque Rating | 0.5 Nm (minimum); 0.6 Nm (maximum) |
| Response Time (63% Step Change) | 10 Seconds nominal |