ACI WH2630A-300
SKU: CS6289064MPN: WH2630A-300Alternate Part #: 143436
Wireless, Relative Humidity, 3%, ROOM, Trans Interval 300 sec
Contact us for pricing and availability
Product Details
Product Configuration
| Enclosure | Room (R) |
|---|---|
| Transmission Interval | 300 seconds |
Product Family Specifications
| Accuracy | +/- 1ºF (+/- 0.555ºC) 12 bit resolution |
|---|---|
| Battery Life | 2-3 years typical |
| Data Protocol | IEEE 802.15.4-2003/2006 |
| Input Voltage | Battery; 1 (Duracell DL123A), Lithium 3V 1400 mAh 45 mA maximum |
| Product Weight | Room: 0.30 lbs (0.14 kg) | Ruggedized Enclosure: 0.35 lbs (0.16 kg) |
| Data Transmission | 75 seconds (default) | 300 seconds (optional) |
| Product Dimensions | Room: (L) 4.50” (114.30 mm) x (W) 2.75” (69.85 mm) x (H) 1.12” (28.45 mm) Ruggedized Enclosure: (L) 4.25” (107.95 mm) x (W) 2.63” (66.80 mm) x (H) 1.24” (31.50 mm) |
| RF Characteristics | 900 MHz, Operating Frequency 10 channels between 902 – 928 MHz Transmitter Power: 11 dBm | Receiver Sensitivity: -11 dBm |
| Operating Humidity Range | 5 to 65%, Non-condensing |
| Operating Temperature Range | 32 to 104ºF (0 to 40ºC) |
| RH Accuracy @ 77°F (25°C) | +/- 3% RH |
| Storage Temperature | RH Range | 40 to 122ºF (4 to 50ºC), 5 to 65% RH, Non-condensing |