ACI A/1K-NI-FA-12'-4X
SKU: CS6288470MPN: A/1K-NI-FA-12'-4XAlternate Part #: 140988
1,000 Ohm Nickel RTD, Flexible Cable Averaging, 12’, NEMA 4X Enclosure
Contact us for pricing and availability
Product Details
Product Configuration
NIST None
Length 12’
Enclosure NEMA 4X
Product Family Specifications
Stability +/- 0.05% after 1000 Hours @ 150ºC (302ºF)
Sensor Type Nickel RTD
Sensor Curve PTC (Positive Temperature Coeffcient)
Agency Approvals RoHS2, WEEE
Lead Wire Colors (Red/Red)
Conductor Material Silver Plated Copper
Sensor Cable Diameter 0.170” (4.32mm) nominal
Operating Humidity Range 10 to 90% RH, non-condensing
Storage Temperature Range -20 to 75ºC (-4 to 167ºF)
Operating Temperature Range 0 to 75ºC (32 to 167ºF)
Lead Length | Conductor Size 12” (30.5cm) | 22 AWG (0.65mm)
Response Time (63% Step Change) 15 Seconds nominal
Sensor Output @ 21.1ºC (70ºF) 1000 Ohms nominal
Lead Wire Insulation | Wire Rating Etched Teflon (PTFE) Colored Leads | MIL-W-16878/4 (Type E)
Din Standard | Temperature Coeffcient Din 43760 | 6370 ppm/ºC
Sensor Jacket Material | Cable Ratings Low Smoke PVC | CL2P or CMP Plenum Rated Cable
Self-Heating | Maximum Operating Current 0.3ºC/mW (Still Air) | 5 mA