Schneider Electric MA-5213
SKU: CS572471MPN: MA-5213UPC/EAN: 711426210071
Act (MA-5213): Elec/Hyd, 2Pos, SR, 24 VAC, App, 20 in-lb, Linear, N1, Erie

$997.78
Unit10+ Units Available at Factory - Ships Same/Next Business Day
Product Details
Actuator: (MA-5213):
- Actuator Type: Electric/Hydraulic
- Control Signal: 2-Position (On/Off)
- Loss of Power Type: Spring Return
- Power Input Voltage: 24 VAC
- Leads and Connections: 4 ft Appliance
- Torque: 20 in-lb
- Mechanical Movement: Linear
- Protection Rating: NEMA 1
- Product Line: Schneider Electric
- Product Range: Electronic Hydraulic
- Product Series: MA-5200
- Actuator Use: Dampers, Globe Valves
Attributes
| Us Rated Supply Voltage | 24 V AC |
| Actuator | linear |
| Ambient Air Temperature For Operation | -17.7-46.1 °C |
| Ambient Air Temperature For Storage | -40-60 °C |
| Control Type | manual override with 5/32 allen wrench |
| Electrical Insulation Class | class II |
| Ip Degree Of Protection | IP10 |
| Motor Type | oil immersed motor |
| Power Consumption In Va | 18 VA AC |
| Product Destination | dampers globe valve |
| Product Or Component Type | actuator |
| Relative Humidity | 5-95 % non-condensing |
| Switch Function | No |
| Targeted Region | North America. |
| Taxoclass Id | PTC_D54060_XXX |
| Tightening Torque | 20 lb.in# #2.3 N.m |
Specifications
| SKU | CS572471 |
|---|---|
| MPN | MA-5213 |
| UPC/EAN | 711426210071 |






