Trane M9182A1011
SKU: CS5695109MPN: M9182A1011
ACTUATOR; 24V NON-SPRINGING RETURN FOOT MOUNTED ACTUATOR, 60 LB-IN
Contact us for pricing and availability
Product Details
ACTUATOR; 24V NON-SPRINGING RETURN FOOT MOUNTED ACTUATOR, 60 LB-IN
Attributes
| Mounting Type | Foot |
| Shaft Diameter (In) | 0.375 |
| Type | Fail-Safe Spring Return |
| Temperature Rating | -40 to 150 Deg. F |
| Material | Die Cast Aluminum |
| Voltage (Vac) | 24V |
| Voltage Rating | 24V AC |
| Frequency Rating | 50/60Hz |
| Torque Rating | 60 Lb-In |
| Response Time (Sec) | 30 to 60 |
| Stroke | 90 to 160 Deg. |
Specifications
| SKU | CS5695109 |
|---|---|
| MPN | M9182A1011 |



