Trane CTR01903
SKU: CS5581802MPN: CTR01903
CONTACTOR; 3P, NO, 50 FLA, 600V, 50/60 HZ, 1 NO LEFT AUX SWITCH, 63 RES AMPS, 110/120V COIL
Contact us for pricing and availability
Product Details
CONTACTOR; 3P, NO, 50 FLA, 600V, 50/60 HZ, 1 NO LEFT AUX SWITCH, 63 RES AMPS, 110/120V COIL
Attributes
| Temperature Rating | 3 Deg. C |
| Current Rating | 50 |
| Voltage (Vac) | 120V |
| Number Of Poles | 3 |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Contact Arrangement | NO |
| Terminal Type | 0.250 X 0.032 Male Quick Terminal |
| Contact Configuration | NO |
| Contact Current (A) | 50 |
| Coil Voltage (V) | 600 AC |
| Switching Voltage | 600V AC |
Specifications
| SKU | CS5581802 |
|---|---|
| MPN | CTR01903 |