Trane CTR01904
SKU: CS5574658MPN: CTR01904
CONTACTOR; 3P, NO, 40 FLA, 600V, 50/60HZ, 1 NC LEFT AUX SWITCH, 50 RES AMPS, 110/120V COIL
Contact us for pricing and availability
Product Details
CONTACTOR; 3P, NO, 40 FLA, 600V, 50/60HZ, 1 NC LEFT AUX SWITCH, 50 RES AMPS, 110/120V COIL
Attributes
| Temperature Rating | 3 Deg. C |
| Current Rating | 40 |
| Voltage (Vac) | 120V |
| Number Of Poles | 3 |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Contact Arrangement | NO |
| Terminal Type | 0.250 X 0.032 Male Quick Terminal |
| Contact Configuration | NO |
| Contact Current (A) | 40 |
| Coil Voltage (V) | 600 AC |
| Switching Voltage | 600V AC |
Specifications
| SKU | CS5574658 |
|---|---|
| MPN | CTR01904 |