Trane FUS00361
SKU: CS5578363MPN: FUS00361
FUSE; TIME DELAY, 250VAC, DUAL ELEMENT 200 AMP
Contact us for pricing and availability
Product Details
FUSE; TIME DELAY, 250VAC, DUAL ELEMENT 200 AMP
Attributes
| Diameter (In) | 1.59 |
| Type | Dual Element |
| Standards | CE,CSA,QPL,UL |
| Material | Melamine |
| Current Rating | 200A |
| Voltage (Vac) | 250V |
| Voltage Rating | 250V AC |
| Frequency Rating | 50/60 Hz |
| Terminal Type | Knife Blade |
| Mounting Style | Holder |
| Rohs | False |
| Class | RK5 |
| Body Style | Cartridge Blade |
| Time Delay | Yes |
| Voltage (Vdc) | 125 |
| Indicator Style | Without indicator |
| Interrupt Rating | 200 kA at 250V AC, 20 kA at 125V DC |
Specifications
| SKU | CS5578363 |
|---|---|
| MPN | FUS00361 |