Trane FUS00908
SKU: CS5569663MPN: FUS00908
FUSE; 175A, 600V, CLASS T
Contact us for pricing and availability
Product Details
FUSE; 175A, 600V, CLASS T
Attributes
| Diameter (In) | 3.25 |
| Type | Current Limiting |
| Standards | RoHS, CE, CSA, UL, UR |
| Material | Melamine |
| Current Rating | 175A |
| Voltage (Vac) | 600, 300V |
| Voltage Rating | 600 V, 300 V, 600V AC, 300V DC |
| Terminal Type | CLIP |
| Mounting Style | Holder/Clip |
| Rohs | True |
| Class | T |
| Body Style | Cartridge Blade |
| Time Delay | Fast Acting |
| Voltage (Vdc) | 300 |
| Indicator Style | Without indicator |
| Interrupt Rating | 175 A, 200 kA at 600V AC, 20 kA at 300V DC Interrupt |
Specifications
| SKU | CS5569663 |
|---|---|
| MPN | FUS00908 |
