Eaton C25DND340AC
SKU: CS550991MPN: C25DND340ACAlternate Part #s: E1C25DND340ACEAT-C25DND340ACUPC/EAN: 782116309030
Eaton definite purpose contactor





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton definite purpose contactor,40A, 110-120 Vac, 50/60 Hz, 1NO, 1NC, Open with metal mounting plate, 15-50A, two- and three-pole, 40A, Contactor, Three-pole, 50A, Screw/pressure plate and quick connect terminals (side-by-side)
Attributes
| Amperage Rating | 40A |
| Coil | 110-120 Vac, 50/60 Hz |
| Connection | Quick |
| Contact Configuration | 1 NO, 1 NC |
| Enclosure | Open with metal mounting plate |
| Frame Size | 15-50 A, two-pole and three-pole |
| Inductive Full Load | 40 A |
| Model | Contactor |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Resistive Load | 50 A |
| Terminals | Screw/pressure plate and quick connect terminals (side-by-side) |
| Type | Non-reversing |
Specifications
| SKU | CS550991 |
|---|---|
| MPN | C25DND340AC |
| Alternate Part #s | E1C25DND340AC, EAT-C25DND340AC |
| UPC/EAN | 782116309030 |


